I²FA (Ingénieur International en Formation par Apprentissage) | International experience

Angajator: Lactalis Group
Domeniu:
  • Chimie - Petrochimie
  • Internship
  • Productie
  • Tip job: proiect cariera
    Nivel job: Student/Absolvent
    Orase:
  • Strainatate
  • Job la nivel national
    Actualizat la: 27.09.2024

    Lactalis este liderul pieței de produse lactate din România. Ne derulam operațiunile prin intermediul unui numar de 8 companii renumite pe piata românească: Albalact, Covalact, Dorna Lactate, Raraul, Lactalis Romania, Lactalis Logistic și Parmalat, administrate prin intermediul unei structuri de conducere consolidată la nivel național. Avem un portofoliu impresionant de mărci și produse locale și internationale, recunoscute, indragite și intrate în obiceiurile de consum din ultimii 50 de ani ale consumatorilor români. În prezent avem un numar de 2000 de angajați, care lucrează în 4 fabrici moderne locate in Alba, Covasna, Suceava si Ilfov, precum și în structurile de colectare de lapte, vânzări, depozitare și distribuție, cu acoperire în întreaga țară .

    Cerinte

    Ești potrivit/ă dacă...
    • ești absolvent/ă de studii superioare în inginerie agroalimentară, microbiologie sau științele vieții.
    • ai motivație pentru a lucra într-un mediu internațional și a contribui la proiecte mari.
    • ai un nivel avansat de limba engleză și dorința de a învăța limba franceză.
    • ai abilitatea de a te adapta și a dezvolta în diverse culturi și echipe

    Responsabilitati

    Ce este I²FA?
    I²FA este un program de formare internațională care îți oferă posibilitatea să înveți direct de la experții Lactalis, să lucrezi în fabrici din Franța și să obții un Master of Science în Inginerie Agroalimentară de la ESA Angers.

    Ce vei câștiga?
    • Master în Inginerie Agroalimentară de la ESA Angers, una dintre cele mai prestigioase instituții de învățământ din Franța.
    • Experiență practică în cele mai moderne fabrici Lactalis, cu alternanță între perioade de studiu și practică.
    • Oportunități de carieră internaționale la finalul programului, cu o reîntoarcere în țara de origine pentru a aduce valoare în cadrul filialelor Lactalis.
    • Dezvoltare personală și profesională prin participarea la proiecte reale, formare în domeniul tehnologiilor alimentare și management.

    Calendarul programului
    • Perioada de înscriere: Septembrie 2024 – Ianuarie 2025
    • Începerea cursurilor: Februarie 2025 (pentru cei fără cunoștințe de limba franceză), Iunie 2025 (pentru cei cu nivel A2 de franceză).
    • Durata programului: 2.5 ani, incluzând perioade de studiu și practică.

    Alte informatii

    De ce să alegi Lactalis?
    Lactalis România este liderul industriei lactatelor din țara noastră și parte a celei mai mari companii de produse lactate din lume, Lactalis.
    Cu aproximativ 2.000 de profesioniști care își aduc contribuția zilnic atât în sediile administrative, cât și în cele 4 fabrici din Oiejdea, Sfântu Gheorghe, Câmpulung Moldovenesc și Tunari, ne mândrim că oferim consumatorilor noștri produse gustoase și de calitate. Fie că ești la început de carieră sau un profesionist experimentat, avem loc pentru tine în echipa noastră!
    Brandurile noastre sunt parte din viața de zi cu zi a românilor: Zuzu, Fulga, Albalact, Covalact De Țară, LaDorna, Rarăul, President, Galbani și Santal sunt nume de încredere pe care le găsești în orice bucătărie. Suntem mândri de portofoliul nostru diversificat și de tradiția de peste 50 de ani pe care o continuăm cu succes.

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid