Senior Digital Marketing Specialist (beauty industry)

Angajator: Teamland
Domeniu:
  • Internet - eCommerce
  • Marketing
  • Retail - Comert
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 06.07.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Asigurăm o gamă completă de servicii profesionale, prin experiența și cunoștințele noastre de specialitate și din domeniul legislativ. Avem capacitate de a identifica soluții inovative pentru fiecare client.

    Echipa TeamLand este în masura să livreze servicii pe termen lung, asigurându-ți astfel un parteneriat sustenabil.
    Respectăm valorile clienților noștri și, în același timp, dovedim empatie față de cei pe care îi recrutăm, adăugând întotdeauna o vorbă bună la serviciile ireproșabile livrate.

    Suntem cel mai dinamic furnizor de servicii de resurse umane, având flexibilitate antreprenorială si know-how–ul necesar, dobândit în anii de experiență ai echipei de recrutare și a specialiștilor în salarizare și administrare.

    Reducem eforturile administrative și de time management în ceea ce privesc procesele de recrutare, administrare și instruire a angajaților, oferind o gamă de servicii asigurate de personal de înaltă calificare în baza principiului Total Quality Management, astfel încât, raportul calitate – cost, să reprezinte un castig pentru dumneavoastră.

    Suntem specializați în funcție de industrie și răspundem mereu adecvat cerințelor specifice.

    Consultanța specializată și echipa dedicată, cu experiență relevantă pentru fiecare companie și specializată pe industrii, alături de companie de la semnare și pe tot parcursul derulării contractului/proiectului.

    Tratăm cu responsabilitate fiecare solicitare venită din partea fiecărui partener.

    Cerinte

    Studii: Diplomă de licență în marketing, comunicare, afaceri sau domenii similare.
    Experiență: 2-3 ani în digital marketing sau rol similar.
    Tehnice: Google Analytics, Google Ads, SEO, SEM, platforme de marketing prin e-mail, CMS (WordPress, Magento), HTML/CSS/JavaScript de bază.
    Analitice: Analiză de date și raportare.
    Comunicare: Excelente abilități de scriere și prezentare.
    Organizare: Capacitatea de a gestiona mai multe proiecte simultan.

    Responsabilitati

    Planifică, coordonează și implementează campanii de e-commerce, analizând rezultatele post-campanie.
    Actualizează și optimizează conținutul site-ului (bannere homepage, pagini de brand, landing pages, carusel, product boosting) pentru a atinge obiectivul de CR%.
    Implementează și gestionează conținut personalizat pe site, pe baza tendințelor și comportamentului utilizatorilor, pentru îmbunătățirea KPI-urilor (Site Traffic, Conversion Rate, Bounce Rate, ATV, AOV).
    Gestionează campaniile de comunicare directă (e-mail, SMS, push notifications) și asigură alinierea acestora cu strategia generală de comunicare.
    Oferă analize detaliate post-campanie, axate pe informații calitative și cantitative.
    Coordonează și adaptează conținutul pentru diverse tipuri de campanii.
    Definește produsele focus pentru fiecare campanie împreună cu echipa de marketing și departamentul comercial și verifică corectitudinea produselor pe site.
    Supervizează proiectele cheie (micro site) și dezvoltările pentru respectarea termenelor stabilite.
    Concepe și implementează mecanisme de promoții împreună cu departamentul comercial.
    Creează copy-uri și link-uri pentru campanii de Search Engine Ads.
    Stabilește și urmărește indicatorii KPIs.
    Furnizează materiale pentru bannerele publicitare și comunică strâns cu echipa pentru completarea calendarului promo lunar.
    Măsoară eficiența investițiilor în promovarea SEA & SEO implementate de agenție.
    Realizează analize și rapoarte săptămânale (Google Analytics/Adobe Analytics).
    Creează ticket-uri pentru erori sau modificări ale site-ului.
    Colaborează cu reprezentantul GDPR și colegii din Germania pentru actualizarea site-ului conform normelor GDPR.
    Negociază contracte (curieri, modalități noi de plată, chat, diverse servicii extra).
    Editează și creează mesaje promo pentru chat și customer service.
    Supervizează comunicarea și activitățile în social media.
    Întreține website-ul, verificând conținutul și sistemele regulat, actualizând prețurile și informațiile despre produse.
    Optimizează productivitatea echipelor de customer service și digital.
    Îmbunătățește și creează customer journey adaptat strategiei generale de comunicare.