Inginer proiectant structuri de rezistență

Angajator: PORR Romania
Domeniu:
  • Arhitectura - Design - Proiectare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 28.10.2024
    Scurta descriere a companiei

    Cine suntem noi?

    PORR Construct România face parte din grupul internațional PORR cu sediul principal în Viena, Austria. Suntem una dintre cele mai importante companii de construcții din Europa, cu peste 150 de ani de experiență. Principalele noastre domenii de activitate sunt construcțiile de clădiri și proiectele de infrastructură. Seriozitate. Umăr la umăr. Apreciere. Pasiune. Spirit de pionierat. Acestea sunt cele cinci principii ale PORR care ne definesc și ne diferențiază ca echipă.

    Cerinte

    Absolvent al Facultăţii de Constructii civile industriale si agricole (program de studii de 4 ani)
    Experiență de minimum 3-5 ani în domeniul proiectării structurilor de rezistență
    Cunoașterea și înțelegerea legislației în vigoare (legi, normative, standarde)
    Experiența în execuție constituie un avantaj
    Abilități de operare în softuri specifice (ex: ETABS, SAP2000, IDEA Statica, AutoCAD, MS Office etc.)
    Cunoașterea avansată a limbii engleze

    Responsabilitati

    Proiectare construcții civile pentru specialitatea rezistență (Toate fazele)
    Studierea cerinţelor proiectelor și a Caietelor de Sarcini
    Identificarea soluţiilor de corectare, optimizare și eficientizare a proiectelor
    Analiza structurală a construcțiilor de beton armat, oțel și structuri compozite de oțel și beton
    Realizarea calculului secţional pentru elementele de beton armat şi dimensionarea îmbinărilor pentru structurile metalice
    Elaborarea detaliilor tehnice de execuție pentru structuri de beton armat, oţel şi structuri compozite de oţel şi beton
    Pregătirea părţilor scrise şi a breviarelor de calcul corespunzătoare etapelor de proiectare
    Pregătirea listelor de cantităţi şi urmărirea indicilor de consum de materiale
    Verificarea planurilor de execuție pentru a corespunde cerințelor şi obiectivelor proiectului
    Corelarea structurii de rezistență cu cerințele specialităților implicate în proiect
    Asigurarea asistenței tehnice pentru proiectele în curs de execuţie
    Reprezentarea echipei de proiectare în raport cu părțile implicate în proiect
    Asumarea deciziilor în probleme tehnice, împreună şi în acord cu şeful de proiect
    Folosirea softurilor şi tehnologiilor BIM

    Alte informatii

    Beneficiile tale

    Program flexibil
    Servicii medicale - abonament privat de servicii medicale
    Oferte personalizate - 7card; Bookster; Parteneriate bancare
    PORR Academy - academie internă pentru cursuri de pregătire
    Programe pentru dezvoltarea personală și profesională

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (21)