Openstack Engineer

Angajator: HR Gold
Domeniu:
  • Internet - eCommerce
  • IT Software
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 16.10.2024

    HR Gold este o companie de resurse umane ce ofera servicii de recrutare si selectie personal.

    Ne dorim sa fim un partener strategic pentru clientii nostri, sa selectam impreuna cei mai buni angajati pentru posturile disponbile. Vizam atat companii ce au un departament intern de recrutare, insa datorita volumului ridicat de posturi disponibile, externalizeaza o parte a recrutarii, cat si companiile ce nu au departament intern de recrutare.

    Totodata oferim posibilitatea potentialilor candidati ce sunt in cautarea unui loc de munca sa isi gasesca jobul dorit, luand in calcul experienta anterioara pentru posturile ce solicita acest lucru si informatiile specifice sau ii directionam pe candidatii ce sunt la inceput de drum sa isi aleaga un parcurs al carierei.

    Cerinte

    Diploma de licenta/master;
    Cunostinte avansate limba engleza;
    Buna cunoastere a pachetului Microsoft Office (Excel, Word, Power Point);

    Administrare sisteme Linux:
    Cunostinte despre administrarea sistemelor Linux, in special RedHat, CentOS, Ubuntu sau alte distributii.

    Diagnosticare si depanare:
    Abilitatea de a diagnostica si rezolva probleme in diverse medii (OS, servicii, containere, etc.).

    Retele:
    Cunoasterea conceptelor de retea, inclusiv VLAN-uri, subneturi, adresare IP, rutare, firewall.

    Concepte de cloud computing:
    O buna intelegere a principiilor de cloud computing (IaaS, PaaS, SaaS);
    Cunostiinte despre tehnologii de virtualizare precum KVM sau VMware.;
    Cunostiinte despre instrumente de containerizare precum Docker si Kubernetes.

    Fundamentele OpenStack:
    Intelegerea arhitecturii, componentelor si serviciilor OpenStack;
    Abilitatea de a explica conceptele de baza precum Nova, Neutron, Cinder, Glance, Keystone, Swift, Horizon, Heat etc.;
    Experienta practica in implementarea, configurarea si gestionarea mediilor OpenStack.

    SDN:
    Experienta cu concepte si tehnologii de retea definita software (SDN) precum Open vSwitch (OVS), OVN si retele Neutron.

    Stocare:
    Familiarizare cu diferite tipuri de stocare acceptate de OpenStack, cum ar fi stocarea obiectelor (Swift), stocarea in bloc (Cinder) si stocarea fisierelor (Manila);
    Experienta in integrarea OpenStack cu diferite solutii de stocare precum Ceph sau SAN/NAS.

    Automatizare si orchestrare:
    Cunostinte despre instrumente de automatizare, cum ar fi Ansible, pentru implementarea si gestionarea mediilor OpenStack;
    Experienta cu practicile de infrastructura ca si cod (IaC) folosind instrumente precum Terraform sau Heat.

    Securitate:
    Intelegerea practicilor de securitate pentru implementarile OpenStack;
    Cunostinte despre concepte de gestionare a accesului si identitatii (IAM) si experienta in integrarea OpenStack cu LDAP, Active Directory sau alte mecanisme de autentificare.

    Responsabilitati

    Pentru partenerul nostru, un integrator IT&C si furnizor de solutii de securitate cibernetica, recrutam Openstack Engineer in Bucuresti.

    Rol: Instalare, configurare si operationalizare openstack.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Bonus de performanta, bazat pe performanta individuala si a companiei;
    Zi libera pentru ziua de nastere + 1000 ron bonus;
    Bonusuri ocazionale (Craciun, Paste etc.);
    Tichete de masa;
    Servicii medicale private care pot fi extinse familiei + ingrijire stomatologica (servicii gratuite sau cu reducere);
    Activitati de team building;
    Cursuri.

    Hybrid

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (252)