Email Marketing Specialist

Angajator: Otto Broker
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Farmacie - Medicina
  • Turism
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 19.09.2024
    Remote work: Hybrid

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Descriere ROL: Focusul acestui rol se bazeaza pe crearea, dezvoltarea si implementarea campaniilor de marketing prin e-mail marketing, mobile marketing (SMS si WhatsApp) si telemarketing.

    Candidatul Ideal Cunostinte tehnice specifice rolului:

    • Cunostinte de baza de marketing digital (optimizarea conversiilor, managementul conținutului etc.) și a metodelor de cercetare a pieței
    • Cunostinte de utilizare a instrumentelor/ platforme automatizate de marketing (ex: Sendinblue, MailChimp, etc.)
    • Cunoștinte avansate in utilizarea Google Analytics si a altor instrumente analitice
    • Cunostinte avansate ale pachetului Microsoft, in special Excel si PowerPoint
    • Cunostinte basic de HTML, CSS
    Competente solicitate pentru desfasurarea rolului:
    • Bune abilitati de comunicare verbala, dar mai ales scrisa
    • Sa fii creativ/a, curios, adaptabil si atent la detalii
    • Sa ai gandire analitate si capacitatea de a-ti prioritiza activitatile
    Experienta:
    • Minim 3 ani experienta in marketing direct prin email si SMS/ mesaje text
    • Experienta de copywriter
    Studii:
    • Studii Superioare (Marketing, Comunicare, etc.)
    • Certificari/Cursuri in Marketing Direct, reprezinta un avantaj
    Responsabilitati Rol:
    • Sa colaborezi cu alte departamente, cum ar fi vanzari pentru dezvoltarea produselor si serviciul client, dar si pentru alinierea eforturilor de marketing cu obiectivele generale ale organizatiei;
    • Sa planifici campaniile – sa creezi si sa dezvolti strategiile pentru campaniile de marketing direct pe diverse canale precum email, SMS sau telemarketing;
    • Sa creezi continutul pentru campaniile planificate – sa scrii textele pentru materialele de marketing, email-uri si materialele promotionale;
    • Sa testezi si sa optimizezi campaniile de marketing – sa realizezi teste A/B si sa rafinezi continuu abordarile de marketing pe baza rezultatelor;
    • Sa utilizezi platformele de automatizare (Sendinblue) pentru a personaliza și trimite e-mailuri pe baza comportamentului utilizatorului;
    • Sa analizezi performantele campaniilor – sa urmaresti metricile campaniilor, sa analizezi rezultatele si sa iei decizii bazate pe date statistice pentru a imbunatati campaniile prezente si viitoare;
    • Sa gestionezi bugetul – sa aloci eficient resursele financiare si sa monitorizezi costurile campaniilor de marketing;
    • CRM – sa utilizezi si sa administrezi sistemul CRM pentru a colecta, analiza si utiliza datele clientilor in vederea dezvoltarii campaniilor de marketing personalizate si eficiente;
    • Sa gestionezi datele – sa mentii si sa actualizezi bazele de date pentru a avea informatii exacte si actuale;
    • Sa segmentezi audienta – sa analizezi datele clientilor pentru a identifica si segmenta audientele tinta pentru initiative de marketing personalizate;
    • Sa respecti normele de conformitate/compliance - sa te asiguri de respectarea reglementarilor si a legilor existente pentru marketing-ul prin email (GDPR si alte norme daca mai sunt).
    Compensatii si Beneficii:
    • Salariu motivant & Bonuri de masa
    • Asigurare medicala sanatate & Decont de transport
    • Posibilitatea de a lucra de acasa la cerere
    • Discount-uri pentru produsele de asigurare facultativa
    • Participarea la programe de pregatire si dezvoltare profesionala
    • Participarea la evenimente interne de teambuilding si socializare

    Beneficii

    • Asigurare medicala
    • Cursuri
    • Certificari/Atestate
    • Decontarea transportului
    • Discount produse companie /companii partenere
    • Program de lucru flexibil
    • Teambuilding-uri / excursii
    • Petreceri/evenimente companie
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Tichete de masa

    BUCURESTI,

    Hybrid

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (34)