Contabil Senior

Angajator: SalesConsulting
Domeniu:
  • Agricultura
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
    Orase:
  • Cluj Napoca
  • Actualizat la: 19.09.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Completarea formularului de cont nou pe hipo.ro dureaza doar 2 minute sau puteti importa datele din Linkedin sau Facebook pentru a rezolva si mai rapid.

    Sales Consulting activates on the HR market since 1998, having a national coverage in several areas of expertise: recruiting and selection assessment center HR market mapping/due diligence projects, personnel leasing, payroll.

    Sales Consulting has 2 fully operational branches: Cluj-Napoca (also the head-office) and Bucharest.
    We are developing various projects (Recruitment, Training and Consultancy) in some of the most varied type of industries:
    - AUTOMOTIVE/PRODUCTION/ENGINEERING (Specialists and Middle & Top Management positions)
    - OUTSOURCING (BPO/SSC/CC)
    - IT & C (C++, C#, .NET, Java, Linux etc)
    - FMCG (sales & purchasing positions; all levels)
    - PHARMA (all levels)

    Cerinte

    - Expertiză în principii și practici contabile.
    - Capacitatea de a oferi o bună imagine de ansamblu a tranzacțiilor de afaceri și a reflectării lor exacte în contabilitate.
    - Experiență în audituri constituie avantaj.
    - Abilități excelente de analiză și rezolvare a problemelor.
    - Abilități eficiente de comunicare, interpersonale.
    - Experiență cu sisteme ERP.
    - Diplomă universitară în Finanțe sau Contabilitate.
    - Cunoștințe avansate de limba engleză.
    - Experiență profesională relevantă în contabilitate (peste 3 ani în poziție de senior).
    - Foarte adaptabil și deschis la schimbare.
    - Constituie avantaj: cunoștințe IFRS, expunere in multinaționale și/sau grupuri de companii.

    Responsabilitati

    Contabilul Senior va avea expunere semnificativă la procesele de închidere lunară, va fi responsabil pentru asistarea Contabilului Șef al Grupului în domeniile fiscale și de audit; va asigura funcționarea corectă a modulelor de contabilitate din cadrul ERP.
    Responsabilități
    - Asigură înregistrarea în sistemul ERP/contabil a tranzacțiilor în conformitate cu principiile contabile general acceptate.
    - Colaborează strânsă cu membrii echipei în procesul de închiderea a lunii.
    - Identifică erorileși face sugestii pentru îmbunătățirea eficienței și cheltuielilor.
     Participă la activitățile de închidere lunară, inclusiv pregătirea înregistrărilor contabile, reconcilierea conturilor de bilanț și oferă suport pentru raportarea financiară.
    - Suport în pregătirea și reconcilierea declarațiilor lunare/trimestriale (ex. D300, D390, D394, D100), Intrastat, Raportări BNR.
    - Pregătirea, verificarea lunară și rezolvarea erorilor - D406 – SAFT.
    - Asistă în procesul de audit; asistă în redactarea/ întocmirea situațiilor financiare și a notelor aferente.
    - Organizează și documentează inventarierile de stocuri/inventarierea anuala a patrimoniului.
    - Pregătește rapoartele specifice conform cerințelor grupului / conversii GAAP (de la GAAP local la IFRS); Suport pentru tranziția viitoare la IFRS.
    - Învățare continuă, împărtășirea cunoștințelor cu ceilalți membri ai echipei; oferirea de îndrumări privind cele mai bune practici și rezolvarea problemelor contabile complexe.
    - Colaborarează cu departamentele interne și parteneri externi pentru rezolvarea discrepanțelor contabile și a întrebărilor.
    - Asistă la dezvoltarea și actualizarea documentației de proces și a politicilor contabile pentru a menține și întări controalele interne.
    - Identifică oportunitățile de îmbunătățire a proceselor.
    - Colaborează cu IT și suportul ERP pentru configurarea modulelor contabile în cadrul sistemului ERP; testează pentru a asigura funcționarea corectă a sistemului ERP și identificarea oricăror discrepanțe; oferă suport continuu în rezolvarea problemelor legate de ERP.

    Alte informatii

    Oferim:
    - Dezvoltare profesională într-un grup internațional din domeniul agribusiness-ului.
    - Un mediu de lucru profesional și orientat pe echipă.
    - Colegi grozavi.
    - Abonament medical privat.
    - Tichete de masă.
    - Locație excelentă a biroului (lângă Parcul Central).

    Aplica fara CV
    Cluj Napoca,