Specialist SSM

Angajator: SalesConsulting
Domeniu:
  • Productie
  • Secretariat - Administrativ
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
    Orase:
  • Oradea
  • Actualizat la: 27.09.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Completarea formularului de cont nou pe hipo.ro dureaza doar 2 minute sau puteti importa datele din Linkedin sau Facebook pentru a rezolva si mai rapid.

    Sales Consulting activates on the HR market since 1998, having a national coverage in several areas of expertise: recruiting and selection assessment center HR market mapping/due diligence projects, personnel leasing, payroll.

    Sales Consulting has 2 fully operational branches: Cluj-Napoca (also the head-office) and Bucharest.
    We are developing various projects (Recruitment, Training and Consultancy) in some of the most varied type of industries:
    - AUTOMOTIVE/PRODUCTION/ENGINEERING (Specialists and Middle & Top Management positions)
    - OUTSOURCING (BPO/SSC/CC)
    - IT & C (C++, C#, .NET, Java, Linux etc)
    - FMCG (sales & purchasing positions; all levels)
    - PHARMA (all levels)

    Cerinte

    - Cunoaste legislația specifică din domeniu.
    - Minimum 5 ani de experiență în muncă în domenii similare;
    - Cunostinte de limba engleza
    - Abilitatea de a aplica statistici pentru rezolvarea problemelor;
    - Abilități de rezolvare a problemelor;
    - Abilități de gestionare a timpului și organizare;
    - Atenție la detalii;
    - Bune cunostinte de utilizare a calculatorului (Microsoft Office; Word &; Excel);
    - Abilități puternice de comunicare (atât scrisă, cât și orală);
    - Abilitatea de a lucra independent și sub presiune;
    - Studii superioare finalizate, de preferat in domeniul tehnic;

    Responsabilitati

    - identificarea pericolelor şi evaluarea riscurilor pentru fiecare componentă a sistemului de muncă, respectiv executant, sarcină de muncă, mijloace de muncă/ echipamente de muncă şi mediul de muncă pe locuri de muncă/posturi de lucru;
    - elaborarea, îndeplinirea, monitorizarea şi actualizarea planului de prevenire şi protecţie;
    - elaborarea de instrucţiuni proprii pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale unităţii/întreprinderii, precum şi ale locurilor de muncă/posturilor de lucru, şi difuzarea acestora în întreprindere şi/sau unitate numai după ce au fost aprobate de către angajator;
    - întocmirea unui necesar de documentaţii cu caracter tehnic de informare şi instruire a lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă;
    - elaborarea programului de instruire-testare la nivelul întreprinderii şi/sau unităţii;
    - asigurarea întocmirii planului de acţiune în caz de pericol grav şi iminent, şi asigurarea ca toţi lucrătorii să fie instruiţi pentru aplicarea lui;
    - evidenţa zonelor cu risc ridicat şi specific prevăzute in lege;
    - evidenţa posturilor de lucru care necesită examene medicale suplimentare;
    - verificarea stării de funcţionare a sistemelor de alarmare, avertizare, semnalizare de urgenţă, precum şi a sistemelor de siguranţă;
    - efectuarea controalelor interne la locurile de muncă, cu informarea, în scris, a angajatorului asupra deficienţelor constatate şi asupra măsurilor propuse pentru remedierea acestora;
    - evidenţa echipamentelor de muncă şi urmărirea ca verificările periodice şi, dacă este cazul, încercările periodice ale echipamentelor de muncă să fie efectuate de persoane competente;
    - urmărirea întreţinerii, manipulării şi depozitării adecvate a echipamentelor individuale de protecţie şi a înlocuirii lor la termenele stabilite, precum şi în celelalte situaţii prevăzute de Hotărârea Guvernului nr. 1.048/2006;
    - întocmirea evidenţelor din domeniul SSM;
    - elaborarea rapoartelor privind accidentele de muncă suferite de lucrătorii din întreprindere şi/sau unitate;
    - urmărirea realizării măsurilor dispuse de către inspectorii de muncă, cu prilejul vizitelor de control şi al cercetării evenimentelor;
    - propunerea de sancţiuni şi stimulente pentru lucrători, pe criteriul îndeplinirii obligaţiilor şi atribuţiilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă;
    - propunerea de clauze privind securitatea şi sănătatea în muncă la încheierea contractelor de prestări de servicii cu alţi angajatori, inclusiv la cele încheiate cu angajatori străini;
    - evidenţa echipamentelor, zonarea corespunzătoare, asigurarea/urmărirea ca verificările şi/sau încercările periodice ale echipamentelor de muncă să fie efectuate la timp şi de către persoane competente ori alte activităţi necesare;
    - analizează și face propuneri privind politica de securitate și sănătate în muncă și planul de prevenire și protectie, conform regulamentului intern sau regulamentului de organizare și functionare;
    - analizează introducerea de noi tehnologii, alegerea echipamentelor, luând în considerare consecințele asupra securității și sănătății lucrătorilor și face propuneri în situația constatării anumitor deficiențe;
    - propune măsuri de amenajare a locurilor de muncă, ținând seama de prezența grupurilor sensibile la riscuri specifice;
    - analizează propunerile lucrătorilor privind prevenirea accidentelor de muncă și a îmbolnăvirilor profesionale, precum și pentru
    - îmbunătățirea condițiilor de muncă și propune introducerea acestora în planul de prevenire și protecție;
    - analizează cauzele producerii accidentelor de muncă, îmbolnavirilor profesionale și evenimentelor produse și poate propune măsuri tehnice în completarea măsurilor dispuse în urma cercetării;
    - asigurarea de instruire și informare a personalului în probleme de sănătate și securitate în muncă atat prin cele trei forme de instructaj (instruire generală la angajare, periodic și la locul de muncă - șefilor de departamente, prin instrucțiuni proprii specifice), cât și prin cursuri de perfectionare;
    - elaborarea şi înaintarea spre aprobare a unor programe de informare şi educaţie specifică;
    - organizează și programează “Audit intern”;
    - coordoneaza activitățile și verifică actualizarea documentației Sistemului de Management al Mediului;
    - elaborează documentele specifice activității PSI.

    Beneficii

    • Al 13-lea salariu
    • Asigurare medicala
    • Catering / decontarea mesei de pranz
    • Tichete de masa
    • Tichete cadou

    Aplica fara CV
    Arad, Oradea, Timisoara,