Trade Compliance Manager

Angajator: Flex Romania
Domeniu:
  • Import-Export
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 05.10.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Completarea formularului de cont nou pe hipo.ro dureaza doar 2 minute sau puteti importa datele din Linkedin sau Facebook pentru a rezolva si mai rapid.

    Flex creează produse extraordinare pentru clienţi, care aduc valoare şi îmbunătăţesc vieţile oamenilor. Cu o istorie de manufacturiere şi realizare de produse de peste 50 de ani, în centrul activităţilor şi operaţiunilor noastre se află comunitatea Flex de ~140.000 de membri în 30 de ţări.
    În Timişoara, ne-am deschis porţile de peste 20 ani, iar comunitatea Flex Timişoara e formată din mii de angajaţi care lucrează în 6 clădiri, dintre care 13.000 metri pătraţi sunt dedicaţi camerelor curate unde realizăm componente şi echipamente pentru domeniul medical. Produsele noastre sunt construite pe 25 de linii SMT şi 1 linie proto. Pentru a crea tehnologia de mâine, folosim soluţii inovatoare create de ingineri cu experienţă în automatizare şi design de asamblare în industria de electronice, eficientizând procesele şi minimizând riscurile

    Cerinte

    Typically requires a Bachelor’s degree in Finance, Accounting, or related field or equivalent experience and training;
    Typically requires a minimum of 5 years of related experience, including management;
    Ability to read, analyze and interpret the technical journals, financial reports and legal documents;
    Ability to respond to common inquires or complaints from customers, regulatory agencies or members of the business community;
    Ability to effectively communicate information to top management and external parties.

    Responsabilitati

    You will collaborate directly with stakeholders to identify, prioritize and execute Trade Policy;
    Have in depth knowledge of import/export laws, regulations, policies and procedures;
    Good knowledge of CBAM regulations and eTransport;
    Strong experience in managing the Authorized Economic Operator qualification at factory level.;
    Support relationships with Government and Trade authorities as needed;
    Develop and deploy audit/assessment programs and drives Action Plans to achieve full Compliance to laws and regulations;
    Administer strategic and tactical plans and objectives for Trade Compliance;
    Develop and deliver training programs;
    Drive strategies and initiatives at the site level to deliver Global Trade Cost Savings initiatives;
    Define requirements for IT Solutions that support Trade activities.

    An environment where you will feel fulfilled by your work, valued for your contribution and celebrated for your success;
    Opportunities to learn new skills in a multi-field industry (Automotive, LifeStyle, Healthcare, Industrial, Communications);
    Customized career paths based on your aspirational goals.
    A competitive salary and benefits package that includes:
    A merit-based pay and living-adjustments;
    Holiday bonus;
    Performance bonus;
    Loyalty bonus;
    Reward and recognition bonus;
    Referral bonus;
    Flexible/Remote/Hybrid Work based on your Job Function;
    Travel opportunities;
    Support in your wellbeing by access to:
    Private medical/ pension insurance;
    Free workshops and seminars on well-being;
    Free access to therapy and consultations;
    Having fun at work;
    Community experiences and events for you and your children;
    Access to various discounts programs (shopping, food&drink, sport).

    Beneficii

    • Bonus de performanta
    • Al 13-lea salariu
    • Asigurare medicala
    • Pensie privata
    • Abonament Bookster
    • Program de lucru flexibil
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Tichete de masa
    • Tichete culturale
    • Tichete cadou

    BUCURESTI, Otopeni,

    Brasov,

    Aplica fara CV
    Otopeni,

    Vezi job-uri similare (5)