CONTABIL SENIOR - București

Angajator: Job Consult
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Ilfov
  • Actualizat la: 18.10.2024

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Job Consult este o agenție de recrutare la nivel național, cu bazele în Cluj-Napoca. Ofertele de joburi sunt diverse, de la muncitori necalificați pana la poziții în învățământ, ingineri, PM sau directori.

    Cerinte

    Studii superioare economice finalizate;
    Experiență relevantă in cadrul unui departament de contabilitate de minim 3 ani
    Cunoștințe operare PC: MS Office (Excel-cunostinte avansate), sisteme informatice de contabilitate
    Bună cunoaștere a legislației fiscale naționale;
    Capacitate de planificare si organizare
    Abilitati de comunicare si relationare
    Atitudine constructiva

    Responsabilitati

    înregistrează corect și la timp în programul de contabilitate facturile de furnizori, extrase de banca, registru de casă și deconturi de cheltuieli ale salariaților;
    monitorizează cheltuielile/veniturile înregistrate în avans;
    reevaluează conturile exprimate în valută;
    procesează toate documentele aferente intrărilor-ieșirilor de mijloace fixe, investiții, alte imobilizări corporale/necorporale (conturi clasa 2) inclusiv amortizarea;
    verifică și înregistrează lunar estimarile de cheltuieli în evidența contabilă
    înregistrează notele contabile de salarii din centralizatorul primit de la departamentul de resurse umane;
    întocmește si înregistrează note contabile TVA, taxe diverse, rezultat reportat, subvenții, etc;
    verifică periodic sau ori de cate ori este nevoie fișele furnizorilor și clienților și face punctaj cu aceștia;
    verifică conformitatea documentelor contabile justificative în baza reglementărilor legale în vigoare;
    reconciliează fișele de cont din aria de responsabilitate;
    răspunde de încadrarea corectă a veniturilor și cheltuielilor pe centre de cost;
    asigură întocmirea și închiderea balanțelor lunare
    asigură întocmirea declarațiilor informative/statistice, respectând termenele de raportare lunare și reglementările legale;
    asigură furnizarea de rapoarte, situații, analize fiscale sau contabile la solicitarea altor departamente sau a managerului direct;
    participă la întocmirea lucrarilor de închidere a exercițiului financiar-contabil
    emite facturile intragrupo (refacturari si servicii)
    transmite facturile emise prin sistemul RO-E-factura
    Obtine codul UIT pentru achizitiile si livrarile intra si extracomunitare

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    2000 RON NET / luna
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (95)