Actuar

Angajator: OMNIASIG VIG
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 28.10.2024
    Remote work: Hybrid

    OMNIASIG Vienna Insurance Group este una dintre cele mai mari, mai solide si mai stabile financiar companii de asigurări din România. Prezentă pe piață de mai bine de 25 de ani, OMNIASIG are, la ora actuală, peste 1200 de angajați, o rețea teritorială de peste 120 de locații la nivel național și oferă peste 100 de produse din toate categoriile de asigurări generale. Compania beneficiază de know-how-ul Vienna Insurance Group, grupul lider pe piața asigurărilor din Europa Centrală şi de Est, cu o istorie de aproape 200 de ani.

    Cerinte

    - studii superioare finalizate (Facultatea de Matematica/Cibernetica/Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori);
    - Masterat Tehnici Actuariale sau cursuri Institute/Faculty of Actuaries reprezinta avantaj;
    - experienta in asigurari generale – minimum 3 ani;
    - cunostinte IFRS17 reprezinta avantaj;
    - cunostinte ResQ constituie avantaj;
    - cunostinte limba engleza – nivel mediu;
    - cunostinte PC (Excel, Access, SQL, Word, PowerPoint) – cel putin nivel mediu;
    - capacitate de analiza si sinteza si acuratete in gandire;
    - gandire analitica si atentie la detalii;
    - bune abilitati de a lucra in echipa;
    - capacitatea de a respecta termenele limita;
    - integritate, responsabilitate, seriozitate, corectitudine.

    Responsabilitati

    - constituie rezervele tehnice (rezerva de prime, rezerva de daune, alte rezerve);
    - aplica controalele stabilite prin procedurile interne astfel incat sa fie asigurate corectitudinea si completitudinea informatiilor furnizate prin lucrarile intocmite;
    - participa la intocmirea lunara a raportului de rezerve tehnice al companiei;
    - calculeaza indicatori specifici domeniului de activitate;
    - intocmeste situatii specifice activitatii actuariale (lunare, trimestriale si anuale) pentru conducere/VIG/ASF/audit si analize interne (atat pentru departamentele din cadrul directiei, cat si pentru celelalte directii);
    - actualizeaza baza de date conform procedurilor de evidenta a activitatii specifice si corespunzator stabilirii rezultatelor, in vederea redactarii raportarilor periodice.

    Ne pasa de performanta angajatilor nostri, asiguram un echilibru adecvat dintre viata profesionala și cea privata, prin:
    - opțiunea "Work from Home" disponibila;
    - zi libera cu ocazia zilei de nastere si tichete cadou;
    - tichete de masa;
    - asigurare de sanatate;
    - reduceri la abonamente WorldClass;
    - abonament Bookster.

    Beneficii

    • Prime de vacanta
    • Asigurare medicala
    • Training-uri
    • Cursuri
    • Certificari/Atestate
    • Abonament Bookster
    • Discount produse companie /companii partenere
    • Zile libere suplimentare
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Tichete de masa
    • Tichete de vacanta
    • Tichete cadou

    Hybrid

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (7)