Analist financiar credite si finantari – grup de firme

Angajator: ABC Human Capital
Domeniu:
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 26.10.2024

    ABC Human Capital este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.
    Anul 2005 a reprezentat momentul concretizarii unui ideal: fondarea unei agentii de recrutare si executive search ce pune la dispozitia clientilor sai atat consultanta in recrutare si headhunting, precum si intreaga gama de servicii aferente capitalului uman.
    Adaptam cu succes noile tendinte din domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.
    Activitatea noastra se traduce in solutii inteligente bazate pe baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si headhunting.

    Cerinte

    Profil candidat:

    Licentiat al unei facultati cu profil economic.
    Experienta profesionala 5-10 ani; experienta in banci sau activitate similara in cadrul unui grup de companii sau consultanta pe profil este un plus.
    Cunostinte solide in domeniul de analiza financiara.
    Cunostinte avansate: MS Office Tools, limba engleza pentru business.
    Abilitati de organizare si planificare, sinteza, comunicare, gandire analitica, atentie la detalii, perseverenta.

    Responsabilitati

    Responsabilitati:

    Are competente pentru analizarea nevoilor de accesare a facilitatilor de creditare la nivel de grup si relationarea cu institutiile de finantare pentru atingerea obiectivelor;

    Analizeaza necesarul de finantari si pregateste cerintele catre banci;
    Analizeaza conditiile de creditare primite prin oferte de la banci;
    Studiaza componenta solicitarilor din partea bancilor si comunica cu societatile din grup in vederea adresarii acestora corespunzator;
    Solicita companiilor completarea documentelor cu informatii suplimentare atunci cand aceste informatii sunt necesare fundamentarii analizei in scop de obtinere finantari;
    Efectueaza analiza indicatorilor financiari, evalueaza performantele financiare ale solicitantilor de credite si monitorizeaza respectarea conditiilor de finantare;
    Analizeaza solicitarile necesare in legatura cu modificarea conditiilor de creditare aferente contractelor de finantare in derulare;
    Are initiativa in solutionarea profesionista a solicitarilor bancilor prin colaborarea cu echipele de operational si financiar din companiile din cadrul grupului;
    Evalueaza analizele periodice ale creditelor aflate in derulare tinand evidenta centralizata a acestora la nivel de grup;
    Intocmeste diverse rapoarte referitoare la activitatea de creditare a grupului, la solicitarea superiorilor ierarhici.
    Ofera suport pentru alte rapoarte/analize si proiecte in linie cu cerintele grupului.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Mediu de lucru profesionist
    Posibilitati de dezvoltare profesionala
    Salariu motivant
    Tichete de masa
    Prime
    Locatie centrala.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Constanta, Craiova,

    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (157)