Senior Accountant - Aricestii Rahtivani

Angajator: ManpowerGroup Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
    Orase:
  • Aricestii Rahtivani
  • Actualizat la: 25.10.2024

    De peste 70 de ani, ManpowerGroup reprezinta puntea de legatura intre milioane de persoane si piata muncii, prin brandurile sale Manpower, Experis, ManpowerGroup Solutions si Right Management. Compania este prezenta pe piata din Romania din 2003, iar in acesti ani peste 400 de clienti si zeci de mii de candidati au avut incredere in noi pentru a le oferi flexibilitatea, agilitatea, talentele, competentele si oportunitatile de care au nevoie. Indiferent daca va aflati la inceput de drum, sau sunteti profesionisti experimentati, brandurile ManpowerGroup va pot oferi oportunitatile potrivite de a va dezvolta, a dobandi noi abilitati si competente, a fi expusi la proiecte pline de provocari si a creste profesional.

    Cerinte

    •Studii superioare economice finalizate;
    •Cunoasterea legislatiei contabile si fiscale in vigoare;
    •Experienta intre 1 an si 3 ani in activitatea financiar – contabila;
    •Experienta intr-o pozitie similara, constituie un avantaj.
    •Abilitati de lucru cu sisteme ERP (SAP, Movex);
    •Cunostinte de operare Ms Office – nivel mediu
    •Orientare spre rezultat , proactivitate, atentie la detalii;
    •Abilitati de comunicare;
    •Capacitatea de a lucre cu termene limita;
    •Abilitatea de a lucra independent si in echipa;
    •Cunostinte limba engleza – nivel mediu.

    Responsabilitati

    •Verifica documentele suport si se asigura ca sunt respectate procedurile si legislatia in vigoare;
    •Intocmire si inregistrarea diverselor note contabile si alocarea cheltuielilor pe centre de cost / buget;
    •Verificarea si urmarirea rulajelor si soldurilor lunare din balanta contabila;
    •Pregatirea fisierelor pentru verificarea operatiunilor care intra sub incidenta impozitului pe nerezidenti;
    •Pregateste reconcilieri lunare si diferite raportari statistice;
    •Intocmire declaratii taxe locale, plati de impozite si taxe catre buget;
    •Participarea la pregatirea situatiilor financiare semestriale/anuale conform cerintelor grupului si a legislatiei in vigoare;
    •Participarea la procesul de audit;
    •Asigura suport contabil pentru colegi si celelalte departamente din firma si pentru partenerii cu care aceasta are relatii contractuale;
    •Interfata de comunicare cu clientii legat de problemele contabile si fiscale intervenite la analiza documetelor prin consultare cu reprezentantii companiei de consultanta externa;
    •Operatiuni legate de reconciliere, arhivare si inchidere de luna;
    •Participarea la implementarea/mentinerea/imbunatatirea controalelor si a procedurilor interne

    Beneficii

    • Bonus de performanta
    • Asigurare medicala
    • Asigurare de viata
    • Training-uri
    • Decontarea transportului
    • Poate alege beneficiile dorite in limita unui buget
    • Program de lucru flexibil
    • Teambuilding-uri / excursii
    • Petreceri/evenimente companie
    • Laptop
    • Telefon mobil
    • Loc de parcare
    • Tichete de masa
    • Tichete de vacanta

    Hybrid

    Hybrid

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (376)